Ekonomi

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Güneş enerjisi, karbon salınımını azaltması ve yenilenebilir enerji kaynağı olması sebebiyle tercih ediliyor. Panellerin içerisinde yer alan depolama sistemleri, güneş ışınlarından yararlanılamayan zamanlarda enerjinin depolanmasını mümkün hale getiriyor. Güneş enerjisinden elektrik üretimi pratik bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi elde edilirken fotovoltaik pillerden destek alınıyor. Fotovoltaik piller, üzerine gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebilecek özellikleriyle öne çıkıyor. Yarı iletken maddelerden yapılan bu piller yer alacakları zemine göre paralel ya da seri olarak bağlanabiliyor. Kalınlıkları ise 0.2 ile 0.4 mm arasında değişiyor.

Panelin üst kısmına güneş ışığı geldiğinde uç kısımlarda gerilim oluşuyor ve elektrik elde ediliyor. İlk etapta güneş ışığı panele çarptığında, fotovoltaik piller ışığı emiyor. Piller aynı zamanda fotonu alarak ışığın elektriğe dönüşmesini sağlıyor. Buradan elde edilmiş elektrik doğru akım le çalışabiliyor. DC gerilimini evlerinizde kullanabilmeniz için güç verilmiyor. Bu tür elektriğe AC gerilime çevrilmesi için müdahalede bulunulması gerekiyor.

Güneş Enerjisi Panelleri

Güneş enerjisi panelleri arasında farklı çeşitler yer alıyor. Kristaline olarak adlandırılan paneller özellikle endüstri içerisinde en yaygın olanlardandır. İki tür kristaline panel bulunur. Mono kristalin ve polikristal. Mono kristalin olan paneller diğer panellere göre daha ufak alan kaplar. Ancak verimlilik konusunda herhangi bir problem oluşmaz.

Mono kristalinler homojen yapıya sahiptir. Doğada yer alan kristaline malzemelere bakıldığı zaman çoğu kristaline polikristalin olarak ortaya çıkar. Kristaline maddelerin belirgin özellikleri arasında panellerin oluşturulduğu durumlarda üretimin uzun sürmesine verdiği destek yer alır.

Endüstri içerisinde polikristalin paneller de kullanılır. Bunun sebebi ile polikristalin maddelerin yaygın olması ve kolay temin edilebilir olmasıdır. Mono kristaline maddeler diğer maddelere göre daha seyrek olarak karşınıza çıkabilir. Güneş panelleri ince film olarak kullanılabilir. Esnek panellerin ince film ve kristal gibi seçeneklerini bulabilmeniz mümkündür.

Güneş enerjisi panelleri kurulacağı zaman farklı elektronik ve iletken malzemelere ihtiyaç duyulabilir. Malzemelerin doğru montelenmesi en önemli ayrıntılar arasında yer alır. Güneş enerjisi ile ilgili daha detaylı bilgi için isterseniz Enerjisa’nın sayfasına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir